VMware Esxi – ” Virtual machine disks consolidation is needed ” Uyarısı çözümü

VMware Esxi – ” Virtual machine disks consolidation is needed ” Uyarısı çözümü

Veeam’in kurulu olduğu makinada Hard Disk 2 adında disk oluşmuş bizim ile alakası yok eğer bu diski silmezsek veeam serverda açılmayacaktır.

VMware vSphere sanal ortamında çoğumuz snapshot tabanlı yedekleme çözümleri kullanıyoruz. Veeam ürünü özellikle bu konuda alanında en iyi backup çözümlerinden biri.  Snapshot almak gayet kolay, ancak iş alınan snapshot ‘ı kaldırmaya geldiğinde bazen ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Varolan bir snapshot ‘ı kaldırmak istediğinizde , bunu sanal makine üzerinde sağ tıklayıp açılan menüden Snapshot – Snapshot Manager’da “delete all” seçeneği ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bazen bu işlemi uyguladığınız sanal makinede snapshot kaldırma operasyonu başarız olabiliyor. Bu durumda sanal makinenin Summary tab’ında  aşağıdaki uyarıyı göreceksiniz.

Uyarı : “Virtual machine disks consolidation is needed.”

Bunun anlamı, başarısız bir snapshot kaldırma işleminin olduğu ve bu sanal makinenin snapshotlarının mevcut diskler ile birleştirilmesi gerektiğidir. Bu uyarıyı kesinlikle dikkatlice değerlendirin. Sanal makinenin snapshot’ı kaldırılamamış , önemli değil ,bir gün daha kalsın diye düşünürseniz, bu iş devamında başınıza daha ciddi sorunlar açabilir. Ayrıca snapshot’ı olan bir makine biraz daha yavaş çalışır. Disk dosyaları makineye gelen taleplere bağlı olarak büyümeye devam eder ve datastore da bu snapshot’ı kaldırmak için çok daha fazla alana ihtiyacınız olur. Bu gibi sorunlar yaşamamak için bir an önce bu uyarıyı değerlendirip, müdahale etmelisiniz.

Çözüm oldukça basittir.

Snapshotları consolidate etmek için :

1- Sistemde Veeam var ise kesinlikte kapatın sonrasında Snapshot – Snapshot Manager’da delete all ile hepsini silin ve tekrardan Consolidation yapmayın deneyin

2- vSphere Client ile sanal makineyi taşıyan host’u yada cluster’ı seçin,Virtual Machines tabına geçin.  Boş bir alanda sağ tıklayın, “View Column – Needs Consolidation” seçin. vSphere Console üzerinde disk birleştirmeye ihtiyacı olan VM ‘leri göreceksiniz. Yukarıdaki uyarıya sahip olan sanal makine için bu kolonda “Yes” ifadesini göreceksiniz.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


Bir cevap yazın

Your email address will not be published.