Vmware ESXI’da disk kapasitesi büyütmek

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda geçenlerde vmware esxi 6.0 üzerindeki bir hostumda disk yetersiz gelmeye başlayınca ihtiyaç duyduğum hdd arttırma durumunu sizinle paylaşmak isterim.

 

  1. Open VMware Infrastructure (VI) Client and connect to VirtualCenter or the ESX host.
  2. Right-click the virtual machine.
  3. Click Edit Settings.
  4. Select Virtual Disk.
  5. Increase the size of the disk.

Önemli: Sanal makınayı açtıktan sonra disk management bölümüne girip diski extend etmelisiniz. Eğer sanal makina açık veya snapshot alınmış ise disk büyütme işlemini gerçektiremezsiniz snapshotları silmeniz ve daha sonrasında sanal makinayı kapatıp diski büyütebilirsiniz.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1983 yılında İstanbul’da doğan Mustafa KURU, Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında çalışmaya başladı. Intel Pentium 3 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada Sistem ve Platform Yöneticisi olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili MCITP (Microsoft Certified Information Technology Professional) sertifikasına sahip olan Mustafa KURU, özellikle Microsoft ürünleri üzerine yoğunlaşmaktadır kişisel blog ssayfasında yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile BT’ye gönül vermiş kişilerdendir. Son zamanlarda BT’nin omurgalarından Network ailesinin Cisco marka ürünlerinin yanı sıra VMware sanallaştırma teknolojisi üzerinede yoğun çaba harcamaktadır ve bir motorsiklet tutkunudur.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.