WhatsApp Virüsü ve WhatsApp mail phishing

Merhaba arkadaşlar son zamanlar karşıma çıkan ve anti-spam filter’ıma takılan bir mail phishing’i sizlerle paylaşmak istiyorum.

WhatsApp sesli arama özelliği hackerların eline yine koz verdi. Virüs bulaşmaması için WhatsApp’ta cevapsız sesli aramanız var içerikli gelen mesajlara dikkat edin.

mk_whatsapp_spam_mail_uyari1

Anlık mesajlaşma hizmeti veren WhatsApp, 2015 yılının başlarında sesli arama özelliğini kullanıma sundu. İlk olarak Android platformunda aktif olan WhatsApp sesli arama özelliği daha sonra iOS ve son olarak da Windows Phone platformuna gelmişti. İnternet üzerinden ücretsiz olarak sesli görüşme yapma imkanı sunan bu özellik hackerların hedefi haline geldi.

WhatsApp Virüsü Yine Ortaya Çıktı

WhatsApp Missed Voicemail isimli sahte mail ilk olarak geçtiğimiz yıl ortaya çıkmıştı. Son 1 haftadır e-posta hesaplarına yine “WhatsApp’ta Cevapsız Sesli Arama”nız var maili geliyor. Ancak tahmin edeceğiniz gibi bu mail WhatsApp’tan gelmiyor. İlgili bağlantıya tıkladığını takdirde sizi farklı bir siteye yönlendiriyor ve virüslü dosya bilgisayarınıza iniyor.

Nasıl Korunacaksınız?

WhatsApp’ın kaçırdığınız çağrıyı daha sonra bildirme gibi bir özelliği olmadığını, WhatsApp’ın size mail atmayacağını belirtelim. Bu tarz bağlantı içeren ve resmi hesaptan gelmeyen maillerden uzak durun ve Bilgi Teknolojileri departmanına bilgi veriniz.

mk_whatsapp_spam_mail_uyari2

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1983 yılında İstanbul’da doğan Mustafa KURU, Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında çalışmaya başladı. Intel Pentium 3 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada Sistem ve Platform Yöneticisi olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili MCITP (Microsoft Certified Information Technology Professional) sertifikasına sahip olan Mustafa KURU, özellikle Microsoft ürünleri üzerine yoğunlaşmaktadır kişisel blog ssayfasında yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile BT’ye gönül vermiş kişilerdendir. Son zamanlarda BT’nin omurgalarından Network ailesinin Cisco marka ürünlerinin yanı sıra VMware sanallaştırma teknolojisi üzerinede yoğun çaba harcamaktadır ve bir motorsiklet tutkunudur.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.