Exchange 2013 OWA Üzerinde Private Computer ve Light Versiyon Özelliklerinin Aktif Edilmesi

Merhaba arkadaşla,

Bu makalemde sizlere Microsoft Exchange Server 2013  üzerinde OWA’ya giriş yaptığınızda Exchange Server 2010 OWA görünümünden farklı olmakla beraber, 2010 OWA üzerinde alıştığımız “Bu özel bir bilgisayardır” seçeneği ile “OWA Light sürüm” seçeneklerinin standartta aktif olmamasıdır.

Bu özellikleri aktif etmek isterseniz Exchange Shell üzerinde aşağıdaki komutu çalıştırmanız gerekecektir.

Get-OwaVirtualDirectory | Set-OwaVirtualDirectory -LogonFormat Username -DefaultDomain mustafakuru.net

Bu komutta bulunan domaininizi kendi domaininiz olarak değiştiriniz. Ayrıca bu komut Get-OwaVirtualDirectory komutu ile başladığı için organizasyondaki bütün Exchange sunucuları üzerinde bu değişikliği yapacaktır.

Exchange2013_Light_1

Komutu çalıştırdıktan sonra OWA ekranına girdiğinizde aşağıdaki gibi Private Computer” ile “Light version” seçeneklerinin seçilebilir durumda olduğunu göreceksiniz.

Exchange2013_Light_2

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1983 yılında İstanbul’da doğan Mustafa KURU, Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında çalışmaya başladı. Intel Pentium 3 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada Sistem ve Platform Yöneticisi olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili MCITP (Microsoft Certified Information Technology Professional) sertifikasına sahip olan Mustafa KURU, özellikle Microsoft ürünleri üzerine yoğunlaşmaktadır kişisel blog ssayfasında yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile BT’ye gönül vermiş kişilerdendir. Son zamanlarda BT’nin omurgalarından Network ailesinin Cisco marka ürünlerinin yanı sıra VMware sanallaştırma teknolojisi üzerinede yoğun çaba harcamaktadır ve bir motorsiklet tutkunudur.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.