Li-Fi, Wi-Fi’den 100 kat daha hızlı olacak

Merhaba Arkadaşlar bu makalemizde Li-Fi ‘yi inceleyeceğiz.

Gerçeğe hiç olmadığı kadar yaklaşan süper hızlı Li-Fi teknolojisi, Wi-Fi’nin yerine geçebilir mi?

 

mk_lifi

Adını son günlerde daha sık duymaya başladığımız Li-Fi (Light Fidelity), henüz gelişme aşamasında olan, Wi-Fi’den çok daha hızlı bir kablosuz ağ teknolojisi. Ampuller üzerinden çalışan teknoloji, Wi-Fi’ye göre daha az enerji tüketiyor, sunduğu güvenlik de muhtemelen daha yüksek.

Li-Fi, Estonyalı bir firma olan Velmenni’nin gerçek hayatta yaptığı testlerde 1Gbps hızına ulaşmasıyla gündeme geldi. Ancak Li-Fi’nin de en az Wi-Fi kadar dezavantajı var. İşte Li-Fi hakkında bilmeniz gerekenler.

Li-Fi nedir?

Li-Fi‘nin en büyük destekçisi, Edinburgh Üniversitesi’nden Harold Haas. pureLiFi’nin kurucusu olan Haas, teknolojiyi gerçek dünyaya getirmek istiyor. Li-Fi tamamen ışığı temel alıyor ve özel LED ampulleri yoluyla çalışıyor. En basit anlamıyla Li-Fi, veriyi ışık dalgalarıyla aktarıyor. Wi-Fi ise bunu radyo dalgalarıyla yapıyor.

Li-Fi teknolojisinden faydalanabilmek için yeni ampullere ihtiyacınız var. Bunun yanında telefonunuzun ve laptop’unuzun da fotosensör adı verilen yeni teknolojiyi kullanması gerekiyor.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


Bir cevap yazın

Your email address will not be published.