Li-Fi, Wi-Fi’den 100 kat daha hızlı olacak

Merhaba Arkadaşlar bu makalemizde Li-Fi ‘yi inceleyeceğiz.

Gerçeğe hiç olmadığı kadar yaklaşan süper hızlı Li-Fi teknolojisi, Wi-Fi’nin yerine geçebilir mi?

 

mk_lifi

Adını son günlerde daha sık duymaya başladığımız Li-Fi (Light Fidelity), henüz gelişme aşamasında olan, Wi-Fi’den çok daha hızlı bir kablosuz ağ teknolojisi. Ampuller üzerinden çalışan teknoloji, Wi-Fi’ye göre daha az enerji tüketiyor, sunduğu güvenlik de muhtemelen daha yüksek.

Li-Fi, Estonyalı bir firma olan Velmenni’nin gerçek hayatta yaptığı testlerde 1Gbps hızına ulaşmasıyla gündeme geldi. Ancak Li-Fi’nin de en az Wi-Fi kadar dezavantajı var. İşte Li-Fi hakkında bilmeniz gerekenler.

Li-Fi nedir?

Li-Fi‘nin en büyük destekçisi, Edinburgh Üniversitesi’nden Harold Haas. pureLiFi’nin kurucusu olan Haas, teknolojiyi gerçek dünyaya getirmek istiyor. Li-Fi tamamen ışığı temel alıyor ve özel LED ampulleri yoluyla çalışıyor. En basit anlamıyla Li-Fi, veriyi ışık dalgalarıyla aktarıyor. Wi-Fi ise bunu radyo dalgalarıyla yapıyor.

Li-Fi teknolojisinden faydalanabilmek için yeni ampullere ihtiyacınız var. Bunun yanında telefonunuzun ve laptop’unuzun da fotosensör adı verilen yeni teknolojiyi kullanması gerekiyor.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1983 yılında İstanbul’da doğan Mustafa KURU, Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında çalışmaya başladı. Intel Pentium 3 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada Sistem ve Platform Yöneticisi olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili MCITP (Microsoft Certified Information Technology Professional) sertifikasına sahip olan Mustafa KURU, özellikle Microsoft ürünleri üzerine yoğunlaşmaktadır kişisel blog ssayfasında yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile BT’ye gönül vermiş kişilerdendir. Son zamanlarda BT’nin omurgalarından Network ailesinin Cisco marka ürünlerinin yanı sıra VMware sanallaştırma teknolojisi üzerinede yoğun çaba harcamaktadır ve bir motorsiklet tutkunudur.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.