vSphere ile VMware ESXi NTP Server Time Ayarları

Merhaba arkadaşlar,

vCenter üzerine kurmuş olduğunuz host’ların hepsi VMware ESXi’ın saatine göre kendini günceller. Yani VMware ESXi’inizin saati yanlışsa host’larınızında saati yanlış olacaktır .Bu konunn ne kadar ciddi ve önem sarf ettiği üzerinde duracağız.

Eğer VMware sahipseniz büyük ihtimalle yapınızda bulunan VMware ESXi üzerinde NTP ayarlı durumda değil ise, ve host’larınız arasında Active Directory, Exchange Server gibi önemli sunucu rolleri bulunan sanal makinalar var ise her an bir felaket ile karşılaşabilirsiniz. sebebi saat farklılığı olduğunda ne Exchange mail’leri çalışıyor nede Active Directory’e kişiler login olabiliyor tecrubeyle sabittir 🙂

vCenter‘a bağlanıyoruz.
ilgili VMware ESXi’ın ip adresine tıklıyoruz.Üst’te bulunan Configuration sekmesine tıklıyoruz.
Software sekmesi altında Time Configuration
En sol üst sekemede Properties
Saat ve Tarih
‘i ayarlıyoruz NTP Client Enabled yapıyoruz ve Options ile zamanı nereden çekeceğinie karar vereceğiz.
NTP’yi ekledikten sonra General sekmesinde bulunan Servisi start yap sekmesi ile işlemimizi tamamlıyoruz ve 2-3 dakika içince VMware ESXi serverlarımızın internete erişimi varsa sorunsuz bir şekilde zaman eşitlemelerini gerçekleştirecektir.

mk_ntpserver

Ben time.windows.com’u kullanıyorum diğer seçeneklerde aşşağıdaki listeden faydalanabilirsiniz.

South America : south-america.pool.ntp.org
Oceania : oceania.pool.ntp.org
Europe : europe.pool.ntp.org
North America : north-america.pool.ntp.org
Worldwide : pool.ntp.org
Asia : asia.pool.ntp.org

Faydalı olması dileğiyle

 

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1983 yılında İstanbul’da doğan Mustafa KURU, Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında çalışmaya başladı. Intel Pentium 3 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada Sistem ve Platform Yöneticisi olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili MCITP (Microsoft Certified Information Technology Professional) sertifikasına sahip olan Mustafa KURU, özellikle Microsoft ürünleri üzerine yoğunlaşmaktadır kişisel blog ssayfasında yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile BT’ye gönül vermiş kişilerdendir. Son zamanlarda BT’nin omurgalarından Network ailesinin Cisco marka ürünlerinin yanı sıra VMware sanallaştırma teknolojisi üzerinede yoğun çaba harcamaktadır ve bir motorsiklet tutkunudur.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.