iOS 9 Karşınızda

iOS 9 güncellemesi yayınlandı! İşte İOS 9’a uygun cihazlar ve İOS 9 ile gelen yenilikler

Apple’ın geçtiğimiz haziran ayında ilk kez tanıttığı yeni işletim sistemi iOS 9 yayınlandı. WatchOS 2 güncellemesine ise bir son dakika ertelemesi geldi. Peki iOS 9 hangi akıllı telefonlara nasıl yüklenebiliyor? Özellikler ve yenilikler neler?

mk_ios-9-bu-aksam-yayinlanacak

İphone 6s ve iPhone 6s Plus tanıtımının ardından ‘İOS 9 ne zaman çıkıyor?’ Sorusuna yanıt aranıyordu. Apple kullanıcılarının merakla bekledikleri iOS 9 dün akşam yayınlandı. iOS 9 işletim sistemi yayınlanması ile pek çok yeni özelliği de beraberinde getirmiş oldu. İşte İOS 9’a uygun cihazlar ve İOS 9 ile gelen yenilikler….

iOS 9 HANGİ CİHAZLARDA UYGUN?

Apple’ın her yeni sürüm güncellemesinde bir önceki sürümü alan en eski cihazdan vazgeçerdi ancak bu sefer öyle olmadı iOS 9, iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus akıllı telefonlara yüklenebiliyor. Tabletlerde ise iPad 2, iPad 3. ve 4. nesil, iPad Air, iPad Air 2, iPad mini, iPad mini 2 ve iPad mini 3, ayrıca iPod Touch 5. nesil de iOS 9’a kavuşacak cihazlar arasında yer alıyor.

iOS9 NASIL İNDİRİLİR?

iOS 9 nasıl indirilir diye düşünüyorsanız, bunun için Apple cihazınızın ayarlar bölümüne girin. Burada‘Genel’ ayarları seçin ve ‘Yazılım güncelleme’ butonuna basın. Karşınıza gelecek ‘İndir ve yükle’ seçeneğini kullanarak iOS 9 yüklemeye başlayabilirsiniz.

 

Yeni işletim sistemi indikten sonra otomatik olarak yüklenmeye başlayacak. Ancak telefonunuzun şarja takılı veya yüzde 50’den fazla şarjı olması gerekiyor. Bunları da yaparak iOS 9’a kavuşabilirsiniz.

Tasarım açısından çok yenilenmeyen iOS 9, buna karşın yeni özellikleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.iOS 9’un tüm özellikleri

  • Siri’ye daha fazla akıl: Hatırlatma özelliği sayesinde kullanıcıların unutmak istemediği etkinlikler Siri’ye söylenecek ve Siri bunları tanıtacak. Yeni Siri kullanıcılara tavsiyelerde de bulunacak.
  • Bilinmeyen numaraya son: iOS 9 kullanıcılarını bilinmeyen numaralar aradığında, işletim sistemi otomatik olarak saniyeden kısa bir sürede internetten bir araştırma yapacak. Apple içerisinde bu numara kayıtlı ise bilinmeyen numaranın altına ‘olabilir’ yazısıyla beraber numaranın sahibi ekranda görünecek.
  • Şarja 3 saatlik çözüm: Apple, iOS 9 ile batarya azaldığında kullanılacak yeni özellikle kullanıcıların bataryalarının ömrünü 3 saate kadar uzatabilmesi mümkün olacak.
  • ‘Haberler’ uygulaması: Haber kaynaklarındaki tüm içerikler tek bir uygulamada toplanacak. Kullanıcılar, seçtikleri ilgi alanları ve haber kaynaklarında yer alan içeriklere bu uygulama üzerinden ulaşabilecek.
  • iPad ekranları bölünecek: iOS 9 ile iPad’lere geliştirilmiş klavye ve çoklu ekran özelliği gelecek. Özel kısa yollara sahip bir klavyeye sahip olacak yeni iPad işletim sisteminde fiziksel klavye ile yapılanların hepsi iPad’in dokunmatik ekranında yapılabilecek. Buna ek olarak iPad’te çoklu uygulamalar daha rahat kullanılabilecek.
  • Toplu ulaşıma Apple desteği: iOS 9 ile haritalar uygulamasına toplu taşıma bilgisi (Transit View) özelliği geldi. Kullanıcılar toplu ulaşım araçlarının ne zaman geleceğini veya aktarmaların nasıl yapılabileceğini, bu Apple harita uygulaması üzerinden takip edebilecek.
  • Çizimle de not alınabilecek: Apple not alma uygulamasını da iOS 9 ile yenileyecek. Yeni uygulamada fotoğraf eklemek veya çizim yapabilmek mümkün.
  • İçilen suyu bile ölçecek: Apple iOS 9’da HealtKit sağlık uygulamasını da yenilendi. Apple Watch veya diğer sağlık ekipmanlarıyla yapılacak ölçümlerle içilen suyun miktarı bile buradan görüntülenebilecek.

Apple WatchOS 2 Güncellemesine Son Dakika İptali

Apple’ın akıllı saatleri için bugün yayınlayacağını duyurduğu watchOS 2 işletim sistemi güncellemesine saatler kala güncellemenin iptal olduğu haberi geldi. Güncellemenin iptal olma sebebi ise kapatılamayan bir sistem hatası.

TechCrunch‘a açıklama yapan bir Apple yetkilisi sistem açığını kapatabilmeyi umduklarını ancak sorunu çözmelerinin tahminlerinden uzun sürdüğünü iletiyor. Sistem hatası giderilmiş güncellemenin ne zaman yayınlanacağı henüz belli değil ancak yine yapılan açıklamaya göre kısa bir süre içerisinde yayınlanması bekleniyor.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1983 yılında İstanbul’da doğan Mustafa KURU, Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında çalışmaya başladı. Intel Pentium 3 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada Sistem ve Platform Yöneticisi olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili MCITP (Microsoft Certified Information Technology Professional) sertifikasına sahip olan Mustafa KURU, özellikle Microsoft ürünleri üzerine yoğunlaşmaktadır kişisel blog ssayfasında yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile BT’ye gönül vermiş kişilerdendir. Son zamanlarda BT’nin omurgalarından Network ailesinin Cisco marka ürünlerinin yanı sıra VMware sanallaştırma teknolojisi üzerinede yoğun çaba harcamaktadır ve bir motorsiklet tutkunudur.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.