Google Goril skandalı için özür diledi

mk_goril-skandali-icin-ozur-diledi_1

Google’ın fotoğraf uygulamasında ‘goril’ olarak etiketlenen 2 siyahi ABD’li konuyu sosyal medyaya taşıdı. Kısa sürede binlerce kişinin tepkisini çeken skandal hatanın ardından Google özür diledi.

 

ABD merkezli teknoloji devi Google‘ın fotoğraf ağırlıklı sosyal medya uygulaması platforma yüklenen fotoğraflardaki hayvanları ve yemekleri otomatik olarak tanımlayabilmesi ile dikkatleri üzerine çekmişti.

Ancak Google’ın bu uygulaması bir skandala imza attı ve 2 siyahi genci ‘goril’ olarak tanımladı.

Geçtiğimiz günlerde Google fotoğraf albümüne bakan siyahi bir kullanıcı, uygulamasının kendisi ve Afrikan-Amerikan kökenli kız arkadaşını ‘gorillas’ (goril) olarak etiketlediğini fark etti ve bu duruma sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

mk_goril-skandali-icin-ozur-diledi_2

Skandalın özellikle Twitter üzerinden hızla yayılması ve binlerce kişiden tepki mesajları alınması üzerine Google yönetimi harekete geçti ve bu etiketin veritabanından silindiğini duyurdu.

Şirket adına açıklama yapan bir yetkili “Yaşanan olay bizi dehşete düşürdü ve bu olay için gerçekten çok üzgünüz” ifadeleri ile kullanıcı ve kız arkadaşından özür diledi.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1983 yılında İstanbul’da doğan Mustafa KURU, Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında çalışmaya başladı. Intel Pentium 3 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada Sistem ve Platform Yöneticisi olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili MCITP (Microsoft Certified Information Technology Professional) sertifikasına sahip olan Mustafa KURU, özellikle Microsoft ürünleri üzerine yoğunlaşmaktadır kişisel blog ssayfasında yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile BT’ye gönül vermiş kişilerdendir. Son zamanlarda BT’nin omurgalarından Network ailesinin Cisco marka ürünlerinin yanı sıra VMware sanallaştırma teknolojisi üzerinede yoğun çaba harcamaktadır ve bir motorsiklet tutkunudur.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.