PTT Posta Hizmetleri Sahte Mail ( Dikkat )

Değerli mustafakuru.net takipçileri bu yazımda sizlere en güncel sahte mail hakkında bilgi vereceğim.

Son günlerde çok popüler olan sahte fatura, kargo vs gibi yöntemlerle virus atakları bizlerede gelmektedir nadirende olsa antispam filter içerisined geçebilmektedir ve bizlerin aldığı önlemlere karşı onlarda sisteme nasıl virus içerikli mail atakları yollarız şeklinde yol, yöntem ve taktik geliştirdikleri için sizlerden özel bilgi isteyen, form doldurmanızı veya herhangi bir şeyi indirmenizi isteyen mailleri ciddiye almamanızı bu türde veya şüphelendiğiniz mailleri Bilgi İşlem Departmanındaki yetkililere bildirin eğer kişisel mailinize geliyorsa hiç okumadan silin ve mail adresini engelleyin.

Örnek: Virus ataklı mail : Benden bir form indirmemi istiyor tıkladığımda sisteme virus girecektir veya .exe uzantılı bir dosya’yı tıklamış olacaksınız ve sistemdeki erişim izinine sahip olduğunuz bütün dosyalar şifrelenecektir.

Başlığa ve mail adresine dikkat PTT Kargo Takip [email protected] ( Sahte )

Gerçek olan mail adresi uzantısı @ptt.gov.tr

Diyelimki virüsü sisteme bulaştırdınız bir çok önemli dosyanız şifrelendi ve içeriğine erişemiyorsunuz endişelenmekte haklısınız ama eğer şanslıysanız sizi yönlendirdiği link çalışır çünkü tıkladığınızda sizi belli bir miktar para ödemeniz gereken bilgiler içeren bir sayfaya yönlendirecek ve dosyalarınız paha biçilemez veya çok uzun zaman uğraş sonunda ortaya çıkan proje vs gibi dökümanlarsa parayı ödeyip ilgili algoritmayı çözen bir key size gönderiliyor. Zararlı yazılımı yazan kişi ve dosyaları şifrelenen mağdur mutlu sona ulaşmış oluyor. Nasreddin Hocanın eşşek hikayesi gibi. 🙂

mk_ptt_mail

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1983 yılında İstanbul’da doğan Mustafa KURU, Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında çalışmaya başladı. Intel Pentium 3 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada Sistem ve Platform Yöneticisi olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili MCITP (Microsoft Certified Information Technology Professional) sertifikasına sahip olan Mustafa KURU, özellikle Microsoft ürünleri üzerine yoğunlaşmaktadır kişisel blog ssayfasında yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile BT’ye gönül vermiş kişilerdendir. Son zamanlarda BT’nin omurgalarından Network ailesinin Cisco marka ürünlerinin yanı sıra VMware sanallaştırma teknolojisi üzerinede yoğun çaba harcamaktadır ve bir motorsiklet tutkunudur.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.