Dünyanın 1 numaralı internet güvenlik şirketi artık bir Türk

Melih Abdulhayoğlu’nun Comodo ile 21 yıllık hikayesi

mk_comodo_1

Antakyalı Melih Abdulhayoğlu’nun kurucusu ve CEO’su olduğu yazılım şirketi Comodo, dünyanın en büyük internet güvenlik sağlayıcısı oldu.  Araştırma kuruluşu W3Tech’in 17 Şubat 2015 tarihli verilerine göre internet güvenliği alanında 21 yıllık geçmişi olan SSL sertifikası alanında Symantec’i geride bırakan Comodo’nun küresel pazar payı dün yüzde 33.6’ya yükseldi. Bu oranla Symantec’in yüzde 33.2’lik pazar payını geride bırakan Comodo, Symantec’in 20 yıllık liderliğine de son verdi.

Comodo, dünya çapındaki tüm alan adlarının yüzde 6.6’sının güvenlik sağlayıcısı konumuna ulaşırken, Symantec’in payı bu alanda yüzde 6.5’ta kaldı. Melih Abdulhayoğlu, bu gelişmeyi, kişisel blogundan, “İnternet tarihinde bir ilk. Bugün itibariyle Comodo, dünyanın bir numaralı güvenlik sağlayıcısı” sözleriyle duyurdu.

21 yıldır kullanıyoruz

mk_comodo_2İnternette güvenli iletişimin sağlanması amacıyla kullanılan SSL (Secure Socket LayerGüvenli Giriş Katmanı) protokolü, ilk olarak Netscape tarafından 1994 yılında geliştirdi. İnternet üzerinden şifrelenmiş güvenli veri iletişimi sağlayan bu protokol, web tarayıcılarında görülen “asma kilit” ve “yeşil bar” ile kullanıcıların resmi olarak güvencede olduğunu doğruluyor. Kullanıcı adı, parola, kredi kartı ve oturum gibi bilgilerinin şifrelenerek iletilmesini sağlayan bu kilide tıklandığında, SSL sertifikasının kimden alındığı ve geçerlilik süresi görülebiliyor. SSL alanında dünyanın en büyük 10 şirketi aşağıdaki şekilde sıralanıyor:

mk_comodo_3

Antakya’dan çıkıp, NASA’ya yazılım sattı

mk_comodo_4

1968’de Antakya’da doğan Melih Abdulhayoğlu, ilk elektronik devresini 9 yaşında yaptı. 1986’da Antakya Lisesi’nden mezun olan Abdulhayoğlu’nun 1989’da geliştirdiği farklı dilleri destekleyen klavye buluşuna İngiltere hükümeti, 5 bin pound verdi. Kazandığı bu ilk parayla ilk kişisel bilgisayarını alan Abdulhayaoğlu, 1991’de Bradford Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Comodo’yu 1998’de İngiltere’de kuran Abdulhayoğlu, şirketini, 2004 yılında ABD’nin New Jersey Eyaleti’ne taşıdı. 17 yılda çalışan sayısı 1100’ü geçen, 10 ülkede ofisi olan ve 100’den fazla ülkeye güvenlik yazılımı satan bir bilişim şirketine dönüşen Comodo, dünya genelinde aralarında Chase, NASA, IBM, Xerox, Michigan Üniversitesi’nin de olduğu 200 bin işletmenin internet güvenliğini sağlıyor.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1983 yılında İstanbul’da doğan Mustafa KURU, Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında çalışmaya başladı. Intel Pentium 3 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada Sistem ve Platform Yöneticisi olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili MCITP (Microsoft Certified Information Technology Professional) sertifikasına sahip olan Mustafa KURU, özellikle Microsoft ürünleri üzerine yoğunlaşmaktadır kişisel blog ssayfasında yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile BT’ye gönül vermiş kişilerdendir. Son zamanlarda BT’nin omurgalarından Network ailesinin Cisco marka ürünlerinin yanı sıra VMware sanallaştırma teknolojisi üzerinede yoğun çaba harcamaktadır ve bir motorsiklet tutkunudur.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.