Disable Strong Password Enforcement and Password Aging

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde Windows Server 2012 ile hayatımıza giren karışık zor şifre zorlamasından bahsedeceğim.

Microsoft Windows Server 2012 Administrators gurubu gibi kullanıcılarda sekiz karakterli büyük küçük harf ve sayı kombinasyonu kullanmaya zorlayan policyi değiştireceğiz.

Şair’in dediği gibi: Şifreleriniz diş fırçanıza benzer, 6 ayda bir değiştirmeniz ve kimseye vermemeniz gerekir.

1. Start butonuna basınız sonrasında ekrandaki Administrative Tools ikonuna tıklayınız.

mk_Disable Strong Password Enforcement and Password Aging_1

 

2. Administrative Tools folder içinde Local Security Policy icon tıklayın ve karşınıza çıkan pencerede sırası ile Account PoliciesPassword Policy yolunu izleyiniz sağ taraftaki panelin içinde Password must meet complexity requirements ayarını Disabled yapıp policydeki değişiklikleri kaydedip OK diyoruz.

mk_Disable Strong Password Enforcement and Password Aging_2

3. Opsyonel olarak şifrenizin geçerlilik tarihini asla yapabilir ve minimum password gereksinimi şeklinde ayarlayabilirsiniz. Maximum password age value değerini 0 olarak ayarlayın. OK diyerek değişiklikleri kayıt edin. mk_Disable Strong Password Enforcement and Password Aging_3

Active Directory için aşşağıdaki yolu izleyiniz.

Apps  “gpmc.msc” ve start
Group Policy Management -> Forest: sirketadi.local -> Domains -> sirketadi.local
Select “Default Domain Policy” sağ tuş ve “Edit seç”Group Policy Management Editor açılacak

Group Policy Management Editor
Computer Configuration -> Windows Settings -> Security Settings -> Account Policies -> Password Policy

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1983 yılında İstanbul’da doğan Mustafa KURU, Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında çalışmaya başladı. Intel Pentium 3 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada Sistem ve Platform Yöneticisi olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili MCITP (Microsoft Certified Information Technology Professional) sertifikasına sahip olan Mustafa KURU, özellikle Microsoft ürünleri üzerine yoğunlaşmaktadır kişisel blog ssayfasında yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile BT’ye gönül vermiş kişilerdendir. Son zamanlarda BT’nin omurgalarından Network ailesinin Cisco marka ürünlerinin yanı sıra VMware sanallaştırma teknolojisi üzerinede yoğun çaba harcamaktadır ve bir motorsiklet tutkunudur.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.