XenCenter Ayarları

 

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere XenServer‘da server ekleme ve VM makina nasıl kurulur konuları üzerinde duracağım.

Add a Server: Bir Citrix XenServer ekle seçeneği ile karşımıza Add New Server penceeresi geliyor. XenServer Ip adresini, username:root – password‘ümüzü yazıyoruz ADD diyerek yolumuza devam ediyoruz.

mk_citrex_XenCenter_host_2

ADD dedikten sonra 5 ile 8 saniye arası sunucumu çözümlemesi sürüyor.

mk_citrex_XenCenter_host_3

Evet karşımızda mustafakuru.net adlı Citrix XenServer‘ımız ve hemen bir sanal makina kuralım üzerine.

mk_citrex_XenCenter_host_4

New VM seçeneğini tıklıyoruz. Karşımıza çıkan pencerede ilgili işletim sistemlerinden birini seçiyoruz ve Next

mk_citrex_XenCenter_host_install_1

Name: İstediğimiz bir adı yazarak Next diyoruz.

mk_citrex_XenCenter_host_install_2 mk_citrex_XenCenter_host_install_3CPU ve Memory: İşlemci sayısını ve RAM miktarımızı belirliyoruz.

mk_citrex_XenCenter_host_install_4

Kuracağımız sanal makina için depolama alanı seçiyoruz bende seçenek yok o yüzden local diyerek devam ediyorum.

mk_citrex_XenCenter_host_install_5

Hangi sanal Network kartını kullanacaksa onu seçip devem ediyorum.

mk_citrex_XenCenter_host_install_6

Finish diyerekten bitiyor.

mk_citrex_XenCenter_host_install_7

Buradaki aldığım hata mesajı test amaçlı Vmware WorkStation üzerinde XenServer kurdum ve gayet güzel çalışıyor birde sanal XenServer içinede Sanal Makina oluşturmak istediğinizde (insanın aklına inception filmi geliyor) aşağıdaki gibi bir hata alma ihtimaliniz yüksek.

mk_citrex_XenCenter_host_install_8_eror

Bu hatanın çözümü ise VMware WorkStation üzerinde sanal XenServer’ın özelliklerinden Virtualization Technology özelliklerini açmanız gerekmektedir. mk_citrex_XenCenter_host_install_8_solution

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1983 yılında İstanbul’da doğan Mustafa KURU, Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında çalışmaya başladı. Intel Pentium 3 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada Sistem ve Platform Yöneticisi olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili MCITP (Microsoft Certified Information Technology Professional) sertifikasına sahip olan Mustafa KURU, özellikle Microsoft ürünleri üzerine yoğunlaşmaktadır kişisel blog ssayfasında yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile BT’ye gönül vermiş kişilerdendir. Son zamanlarda BT’nin omurgalarından Network ailesinin Cisco marka ürünlerinin yanı sıra VMware sanallaştırma teknolojisi üzerinede yoğun çaba harcamaktadır ve bir motorsiklet tutkunudur.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.