Windows Server 2012’de güçlü şifre isteğini devre dışı bırakma

Disable Strong Password Enforcement and Password Aging

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde Microsoft Windows Server 2012 ile beraber gelen Administrator Grubu için kullanılan tahmin edilebilirliği zor şifre kombinasyonu User Grubu içinde gereklidir ama bu şifre işi bir çok kullanıcı için işkenceye dönüşmekte çünkü sayı, harf ve büyük küçük karakterden oluşmalı ve 8 haneli olmalı dolayısıyla User Grubu için bu durum çıkmaza girmektedir ben bu makalemde sizlere bu zorlamanın nasıl ortadan kaldırılacağını anlatacağım.

1. Start butonuna basıyoruz ve karşımıza çıkan Administrative Tools iconunu tıklıyoruz.

mk_Disable Strong Password_1

2. Administrative Tools folder içinde Local Security Policy iconunu çift tıklıyoruz sonrasında Account Policies tıklıyoruz ve altında bu kuralı yapacağımız Password Policy tabını tıkladığımızda sağ tarafda görünen kurallar içinde Password must meet complexity requirements i açıyoruz Enable durumu Disable yapıyoruz değişiklikleri kayıt ediyoruz ve daha basit bir şifre kombinasyonu yapmamıza olanak sağlayacak olan ilk adımı atmış oluyoruz ve sırasıyla diğer policy leride istediğimiz şekilde düzenliyoruz.mk_Disable Strong Password_2

3. Maximum password age Disable yapıyoruz. mk_Disable Strong Password_4

Comment satırı ile başlamak için aşşağıdaki yolu izleyebilirsiniz.

“gpmc.msc”
Group Policy Management -> Forest: YourServerName.local -> Domains -> YourServerName.local
Select “Default Domain Policy” Sağ tık ve Editi Seç “Edit…” Group Policy Management Editor Aç.

Group Policy Management Editor
Computer Configuration -> Windows Settings -> Security Settings -> Account Policies -> Password Policy

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1983 yılında İstanbul’da doğan Mustafa KURU, Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında çalışmaya başladı. Intel Pentium 3 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada Sistem ve Platform Yöneticisi olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili MCITP (Microsoft Certified Information Technology Professional) sertifikasına sahip olan Mustafa KURU, özellikle Microsoft ürünleri üzerine yoğunlaşmaktadır kişisel blog ssayfasında yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile BT’ye gönül vermiş kişilerdendir. Son zamanlarda BT’nin omurgalarından Network ailesinin Cisco marka ürünlerinin yanı sıra VMware sanallaştırma teknolojisi üzerinede yoğun çaba harcamaktadır ve bir motorsiklet tutkunudur.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.