Microsoft yeni internet tarayıcısına Cortana’yı ekleyecek

mk_microsoft-yeni-internet-tarayicisina-cortanayi-ekleyecek

Internet Explorer’ın kullanımına Windows 10’da son vermeye hazırlanan Microsoft’un yeni internet tarayıcısında dijital asistan Cortana’nın da bulunacağı iddia ediliyor.

Şirkete yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre, Window’un kullanımına son vermeye hazırlandığı Microsoft, Spartan adını alması beklenen yeni tarayıcısına rakiplerinde bulunmayan özellikler eklemeye hazırlanıyor.

Teknoloji sitesi The Verge’de yer alan habere göre, ABD merkezli teknoloji devinin ürettiği akıllı cihazlarda çalışan dijital asistan uygulaması Cortana Spartan ile birlikte bilgisayar kullanıcılarına da hizmet vermeye başlayacak.

Internet Explorer, 2002-2003 yılları arasında kullanıcıların yüzde 95’ine hizmet sağlıyordu.

Geçtiğimiz yıl tanıttığı Windows 10‘u önümüzdeki aylarda piyasaya sürmesi beklenen Microsoft’un bu uygulamayla kullanıcılarının interneti kullanma alışkanlıklarını değiştirmeyi planladığı düşünülüyor.

Crome, Firefox ve Safari gibi tarayıcıların son yıllardaki başarılarının ardından Windows’un kullanım oranı oldukça gerilemişti.

Spartan ile kaybettiği pazar payını geri kazanmak isteyen Microsoft’un bu ürününü ne zaman duyuracağı ise şu an için bilinmiyor.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1983 yılında İstanbul’da doğan Mustafa KURU, Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında çalışmaya başladı. Intel Pentium 3 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada Sistem ve Platform Yöneticisi olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili MCITP (Microsoft Certified Information Technology Professional) sertifikasına sahip olan Mustafa KURU, özellikle Microsoft ürünleri üzerine yoğunlaşmaktadır kişisel blog ssayfasında yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile BT’ye gönül vermiş kişilerdendir. Son zamanlarda BT’nin omurgalarından Network ailesinin Cisco marka ürünlerinin yanı sıra VMware sanallaştırma teknolojisi üzerinede yoğun çaba harcamaktadır ve bir motorsiklet tutkunudur.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.