Exchange Server 2013 Mail Yönlendirme

Bu Yazımızda Exchange 2013 Server üzerinde mail yönlendirme işlemi.

Mail yönlendirme bir kullanıcının mail adresine gelen veya gönderdiği mailleri başka bir kullanıcının mail adresine gönderilmesine imkan sağlar.

Yönlendirme biçimleri;

İnternal kullanıcıdan kullanıcıya(user to user) yönlendirme,

İnternal kullanıcıdan gruba(user to group) yönlendirme,

External yönlendirme(user to contact),

Gönderilen mail takibi.

Şirket içerisinde kullanılan mail server ortamları istekler neticesinde bazı kullanıcıların veya grupların mail trafiğini başka bir kullanıcıya veya gruplara yönlendirme talepleri gelmektedir. Bu noktada Exchange Server bize bu işlemleri yapabilmemiz için olanak sunmaktadır. Exchange 2013 üzerinde hem ECP konsolundan hem de CMD yardımı ile bu işlemleri yapabiliyoruz. Ben bu makalemde sadece ECP üzerinden anlatacağım.

İnternal kullanıcıdan kullanıcıya(user to user) yönlendirme:

Bu yönlendirme senaryomuz da “Administrator” aldı kullanıcı yetkisiyle [email protected] ye gelen mailleri “intercompMustafa KURU kullanıcımıza yönlendireceğim. Bunun için; Server’ımız ECP konsoluna administrator hesabı veya administrator yetkili bir kullanıcı ile giriş yapmamız gerekmektedir.

mk_exchange2013_mail_flow_1

mk_exchange2013_mail_flow_2 mk_exchange2013_mail_flow_3 mk_exchange2013_mail_flow_4 mk_exchange2013_mail_flow_5

Enable forwarding : Yönlendirme seçeneğiniz aktif etmek istiyormusunuz ?
Browse : Yönlendirilecek mail hesabı
Deliver message to both forwarding address and mailbox :Bu kutucuğu tik ile işaretlemezisek, mail sadece yönlendirilen kullanıcıya düşecektir. İşaretlersek, mail hem orjinal kullanıcıya hem de yönlendirilen mailbox’ a düşecektir.
Maximum recipients : En fazla boyut –  Ben bununla ilgilenmiyorum ama iz bir sınır koymak isterseniz böyle bir seçeneğimiz de mevcut Exchange 2013 de.
info[at]osel.com.tr mail adresimizi mustafakuru[at]osel.com.tr adresine yönlendirmiş bulunmaktayız şimdi testini gerçekleştirelim. Sonrasında herhangi uzantılı bir mail adresinden info[at]osel.com.tr e adresine bir mail yollayacağız akabininde mustafakuru[at]osel.com.tr adresimizin inbox’ına ilgili yönlendirilmiş mail düşmüşse herşey tamam demektir.
mk_exchange2013_mail_flow_6 mk_exchange2013_mail_flow_7 mk_exchange2013_mail_flow_8
Bu testi ister outlook hesabımızdan veya mailservername/owa ‘dan bakabiliriz.
Faydalı Olması Dileğiyle.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1983 yılında İstanbul’da doğan Mustafa KURU, Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında çalışmaya başladı. Intel Pentium 3 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada Sistem ve Platform Yöneticisi olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili MCITP (Microsoft Certified Information Technology Professional) sertifikasına sahip olan Mustafa KURU, özellikle Microsoft ürünleri üzerine yoğunlaşmaktadır kişisel blog ssayfasında yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile BT’ye gönül vermiş kişilerdendir. Son zamanlarda BT’nin omurgalarından Network ailesinin Cisco marka ürünlerinin yanı sıra VMware sanallaştırma teknolojisi üzerinede yoğun çaba harcamaktadır ve bir motorsiklet tutkunudur.

Yorumu formunu geç

  • nelly on 12 Eylül 2016 at 15:37
  • Cevapla

  It`s really useful! Thank you!

  1. Hi Nelly,
   Your wellcome.

  • Chelsea on 15 Eylül 2016 at 22:27
  • Cevapla

  I am so grateful for your article.

  1. Thank u Chelsea i am glad.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.