iexplorer Virüsü Nasıl Temizlenir

Kaspersky Rescue Disk 10’u USB belleğinize atıp bilgisayarınızı bu USB bellekten çalıştırarak bilgisayarınızdaki zararlıları silebilirsiniz.

1. USB belleği bilgisayarınıza takın.

USB belleğin en az 1 GB kapasitesi olması gerek ve belleğin FAT16 ya da FAT32 dosya sistemi ile formatlanması gerek. Dosya sistemi NTFS ise formatlayarak FTA32 yapın.

2. Kaspersky Rescue Disk 10 ISO dosyasını ve USB hazırlama aracını indirin

Kaspersky Lab sunucularından dosyaları indirin:

1. Iso imajı : Kaspersky Rescue Disk 10 (237 MB)

2. Kaspersky Rescue Disk 10 USB Hazırlama Aracı(378 KB)

İnen dosyanın kontrolünü isterseniz MD5 ile yapabilirsiniz:

http://rescuedisk.kaspersky-labs.com/rescuedisk/updatable/kav_rescue_10.md5.txt.

3. Kaspersky Rescue Disk 10’u USB belleğinize kaydedin

1. İndirmiş olduğunuz rescue2usb.exe aracını çalıştırın.

2. Kaspersky USB Rescue Disk Maker penceresinde , Browse… deyin ve Kaspersky Rescue Disk 10 ISO dosyasını seçin.

mk_iexplorer_virusu_1

3. USB belleği listeden seçin.
4. START deyin.
5. İşlem bitene kadar bekleyin.

mk_iexplorer_virusu_2

7. “Kaspersky USB Rescue Disk has been successfully created.” yazan ekran geldiğin işlem başarıyla tamamlandı demektir. OK’e basıp pencereyi kapatın.

mk_iexplorer_virusu_3

Bilgisayarı USB Bellekten Boot etmek

Delete veya F2 tuşları ile BIOS’a girin. Bazı sistemlerde BIOS’a girmeden de F1, F8, F10, F11 veya F12 tuşları ile Boot Menüsü açılabilir.

Bilgisayarınız açılırken BIOS’a nasıl gireceğinizle ilgili bir ibare belirir. Örneğin bu sistemde DEL ile BIOS’a, F11 ile de Boot Menüsü’ne girileceği yazıyor. F11 ile doğrudan menüsü açıp USB belleğini seçerek Kaspersky rescue Disk’i boot edebilirsiniz.

mk_iexplorer_virusu_4

1. BIOS ekranında Boot sekmesine geçin ve USB belleğinizi ilk sıraya alın.
2. F10 tuşuna basarak “Y” tuşu ile ya da YES seçeneğini seçerek ayarları kaydedin.

Kaspersky USB Rescue Disk 10 artık açılmaya hazır.

5. Kaspersky Rescue Disk 10’u boot etme

Bilgisayarınız yeniden başladığında USB bellek takılı ise “Press any key to enter the menu.” ekranı ile karşılaşacaksınız.

mk_iexplorer_virusu_5

1. Herhangi bir tuşa basın
2. 10 saniye içinde herhangi bir tuşa basmazsanız bilgisayarınız normal bir biçimde sabit diskten açılmaya devam edecektir.
3. Bir sonraki ekranda ok tuşları ile English’i seçerek Enter’a basın.

mk_iexplorer_virusu_6

4. Kaspersky Rescue Disk kullanım koşullarını okuyun. Kabul ediyorsanız 1’e, bilgisaayrı yeniden başlatmak için 2’ye, kapatmak için ise 3’e basın.

mk_iexplorer_virusu_7

5. Aşağıdaki açılış yöntemlerinden birini seçin:
Kaspersky Rescue Disk. Graphic Mode  – Grafiksel arayüz ile açılır.
Kaspersky Rescue Disk. Text Mode – Metin tabanlı arayüz açılır ve Midnight Commander (MC) konsol dosya yöneticisi sizi karşılar.
6. OK tuşları ile seçiminizi yapıp Enter’a basın.

mk_iexplorer_virusu_8

Yukarıdaki işlemler gerçekleştirildiğinde işletim sistemi açılacaktır.  Sistem bilgisayarınıza bağlı sabit diskleri ve diğer depolama birimlerini tarayacaktır. Artık Kaspersky Rescue Disk 10 ile tarama yapmaya başlayabilirsiniz

Faydalı Olması Dileğiyle…

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1983 yılında İstanbul’da doğan Mustafa KURU, Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında çalışmaya başladı. Intel Pentium 3 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada Sistem ve Platform Yöneticisi olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili MCITP (Microsoft Certified Information Technology Professional) sertifikasına sahip olan Mustafa KURU, özellikle Microsoft ürünleri üzerine yoğunlaşmaktadır kişisel blog ssayfasında yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile BT’ye gönül vermiş kişilerdendir. Son zamanlarda BT’nin omurgalarından Network ailesinin Cisco marka ürünlerinin yanı sıra VMware sanallaştırma teknolojisi üzerinede yoğun çaba harcamaktadır ve bir motorsiklet tutkunudur.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.