Sosyal medya #icebucketchallenge ile çalkalanıyor

Son günlerde buz dolu kova iddiası (Ice Bucket Challenge) adlı yeni bir fenomen sosyal medyayı vurmuş durumda.

mk_Bill-Gates

ALS hastalığı hakkında insanları bilinçlendirmek için yapılan bu iddiada, insanlar buz dolu bir kovayı başlarından aşağı dökerken kendilerini videoya alıp sosyal medyada yayınlıyorlar ve bir başkasını da bunu yapmaya davet ediyorlar. Daveti reddeden kişiden ise ALS yardım derneğine bir bağış yapmasını istiyorlar.

ALS derneği, bu akımın eski Boston Collage oyuncusu Pete Frates ile başladığını söyledi. Frates’e de 2012 yılında ALS teşhisi konulmuştu. Frates ve ailesi “Ice ice baby” şarkısıyla birlikte bu videoyu yayınlayarak birkaç kişiye meydan okumuştu.

Dünyaca ünlü insanlar arasında fenomen oldu

Sonrasında Ethel Kennedy, Bill Gates, Martha Stewart, Mark Zuckerberg ve daha birçok ünlü bu akıma katılarak bu konudaki duyarlılığını gösterdi.

29 Temmuz ve 12 Ağustos tarihleri arasında, ALS Derneği’ne yapılan bağışların bir önceki seneye göre dört kat arttığı ve 70.000 yeni bağışçıdan hediyeler geldiği bildirildi.

Sosyal medyanın bu konudaki gücünü yadsımak imkansız ancak bu durum, buz dolu kova iddiacılarının çoğunun internet aktivisti olduğu gerçeği değişmiyor. Çoğu insan kendilerini daha iyi hissetmek ya da bağış yapmak yerine yine de duyarlı olduğunu göstermek adına buz dolu kovayı başından aşağı boca edip videosunu sosyal medyada yayınlıyor. Tabii, hem video yayınlayıp hem de bağış yapan insanlar da yok değil.

Bağışların artması sadece bu tür etkinliklere bir tepki vermemizden mi kaynaklanıyor?

Peki bu bağışlar devam edecek mi yoksa her sosyal medya akımı gibi bu da zamanla unutulup gidecek mi? Zamanında Asya’daki tsunami ve Katrina kasırgası için de bu tarz kampanyalar türemiş sonrasında bağışçıları ellerinde tutabilmek için mücadele verilmişti. ALS derneği bu konuda gelecek aylar için akıllı bir pazarlama yapmak zorunda kalacak gibi görünüyor.

ALS derneği 1985 yılından beri faaliyetini sürdürüyor. Sosyal medyanın da desteği ile bağışların bu kadar artması sevindirici. Eğer siz de bağış yapmak isterseniz, sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1983 yılında İstanbul’da doğan Mustafa KURU, Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında çalışmaya başladı. Intel Pentium 3 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada Sistem ve Platform Yöneticisi olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili MCITP (Microsoft Certified Information Technology Professional) sertifikasına sahip olan Mustafa KURU, özellikle Microsoft ürünleri üzerine yoğunlaşmaktadır kişisel blog ssayfasında yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile BT’ye gönül vermiş kişilerdendir. Son zamanlarda BT’nin omurgalarından Network ailesinin Cisco marka ürünlerinin yanı sıra VMware sanallaştırma teknolojisi üzerinede yoğun çaba harcamaktadır ve bir motorsiklet tutkunudur.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.