Münih Linux’u terk ediyor

2004 yılında Almanya’nın Münih şehri, birincil işletim sistemi olarak Microsoft’un Windows işletim sistemi yerine Linux kullanmaya karar vermişti. Zamanında, bu karar lisanslama maliyetlerini azaltmak ve tek bir şirket üzerinde kentin bağımlılığını sona erdirmek adına düşünülmüş ve OpenOffice ile Debian Linux’a geçme kararı alınmıştı.

mk_linux

Aradan on yıl geçtikten sonra ise Alman medyası, kullanıcıların açık kaynak uygulamalarının mevcut işlevselliği hakkında şikayetlerini dile getirmesiyle, şehrin Microsoft’a tekrardan geçiş yapmayı düşündüğünü belirtiyor. Sorunları incelemeleri için bir bağımsız uzman grubu oluşturulmuş durumda ve eğer grup Microsoft yazılımını kullanmayı önerirse, CSU partisinin Belediye Başkan Yardımcısı Josef Schmid geri dönüşün imkansız olmadığını söylüyor.

Schmid iki ana sorundan bahsediyor. Birincisi, uyumluluk sorunu; Almanya’nın diğer bölgelerindeki Microsoft kullanıcıları Münih’in açık kaynak uygulamaları ile oluşturulan dosyalarda sorun yaşayabilecek. İkincisi ise fiyat; özel programlaması yüzünden şehir, Linux’un oldukça pahalı olduğu kanaatinde.

Belediye Meclisi ise “LiMux” projesini savunuyor ve koalisyon yönetiminin Linux değişimini bir günah keçisi olarak gösterdiğini savunuyor. Meclis ayrıca, açık kaynak yazılımı kullanımıyla 10 milyon avrodan fazla tasarruf yapıldığını dile getiriyor.

Şehir şu anda 9 binden fazla makineyi Microsoft’a geçirme aşamasında.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1983 yılında İstanbul’da doğan Mustafa KURU, Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında çalışmaya başladı. Intel Pentium 3 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada Sistem ve Platform Yöneticisi olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili MCITP (Microsoft Certified Information Technology Professional) sertifikasına sahip olan Mustafa KURU, özellikle Microsoft ürünleri üzerine yoğunlaşmaktadır kişisel blog ssayfasında yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile BT’ye gönül vermiş kişilerdendir. Son zamanlarda BT’nin omurgalarından Network ailesinin Cisco marka ürünlerinin yanı sıra VMware sanallaştırma teknolojisi üzerinede yoğun çaba harcamaktadır ve bir motorsiklet tutkunudur.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.