Tablet devleri patent davalarını tek cephede toplayacak

Apple ve Samsung, ABD hariç, karşılıklı açtıkları patent davalarından vazgeçme kararı aldı. Savaş artık tek cephede devam edecek.

mk_apple_samsung

9 ülkede patent anlaşmazlığı yüzünden mahkemelik olan teknoloji devleri sadece ABD’deki patent davalarını sürdürecekler. Avustralya, İtalya, Almanya, Fransa, Japonya, Hollanda, Güney Kore ve İngiltere’deki davalar iptal edildi.

2011 yılında Apple’ın Samsung’a karşı açtığı ilk patent ihlali davası, bu konuda bir domino etkisi yarattı. Milyonlarca Dolarlık davalar, temyiz talepleri, red davalarıyla uzadı. Samsun’un da açtığı davalar aynı şekilde vakit aldı ve bilişim hukukunun gündemine yerleştir. Dava süreçleri derinleştikçe, patent ihlali konusu detaylandı. Akıllı telefon serisinin tasarımı, dosya paylaşım teknolojileri gibi farklı alanlarda, farklı ülkelerde davalar açıldı. Tablet ve akıllı telefon pazarının hakim ilk iki şirketi, karşılıklı davalarını kah kazanıyor, kah kaybediyor. En sonunda Samsung ve Apple 9 ülkeye yayılan patent savaşlarını tek bir cephede toplama kararı aldı.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1983 yılında İstanbul’da doğan Mustafa KURU, Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında çalışmaya başladı. Intel Pentium 3 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada Sistem ve Platform Yöneticisi olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili MCITP (Microsoft Certified Information Technology Professional) sertifikasına sahip olan Mustafa KURU, özellikle Microsoft ürünleri üzerine yoğunlaşmaktadır kişisel blog ssayfasında yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile BT’ye gönül vermiş kişilerdendir. Son zamanlarda BT’nin omurgalarından Network ailesinin Cisco marka ürünlerinin yanı sıra VMware sanallaştırma teknolojisi üzerinede yoğun çaba harcamaktadır ve bir motorsiklet tutkunudur.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.