SMTP Mail Boyut Limiti Ayarlama

Varsayılan SMTP gönderim limiti 2 MB’dır ve uğraştığım projelerin birinde Exchange Serverda limitlemenin 20 MB yapıldığı halde 2 MB ‘dan yüksek içerikli maillerin gönderilmediğini gördüm.
Sistemde maillerin atılmadan denetlendiği SMTP Relay Server‘dan kaynaklandığını tespit ettikten sonra “SMTP Virtual Server ” üzerinde aşağıdaki ayarlamaları yaptım ve sorun düzeldi.

smtp_settings_1

smtp_settings_2

Exchange Server’da gönderme ve alma limitlerini komut satırı veya grafik yönetim arayüzünden ayarlayabiliryoruz fakat Exchange yapımızın içine SMTP Relay olarak çalışan başka bir makine atadığımızda Exchange’deki ayarlamalara ek olarak SMTP Relay server içinde de aynı şekilde limitleri düzenlememiz gerekiyor SMTP Limiti varsayılan olarak 2 MB olarak geliyor . “ IIS Menager ” içerisinden ” SMTP Virtual Server ” üzerine sağ tıklayarak properties seçeneğini seçtikten sonra açılan pencerede ” Message ” sekmesinin altında ” Limit Message Size ” seçeneğini KB cinsinden bir değer atayarak SMTP’den çıkacak mailin boyutunu ayarlayabilirsiniz.
Bu proje hem IBM Domino Lotus Notes üzerinde ve MS Exchange üzerinde test edilmiş ve başarılı bir sonuç alınmıştır.

Faydalı olması dileğiyle.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1983 yılında İstanbul’da doğan Mustafa KURU, Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında çalışmaya başladı. Intel Pentium 3 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada Sistem ve Platform Yöneticisi olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili MCITP (Microsoft Certified Information Technology Professional) sertifikasına sahip olan Mustafa KURU, özellikle Microsoft ürünleri üzerine yoğunlaşmaktadır kişisel blog ssayfasında yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile BT’ye gönül vermiş kişilerdendir. Son zamanlarda BT’nin omurgalarından Network ailesinin Cisco marka ürünlerinin yanı sıra VMware sanallaştırma teknolojisi üzerinede yoğun çaba harcamaktadır ve bir motorsiklet tutkunudur.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.