iPhone 6 Faxconn robotlarına teslim !

Apple’ın akıllı telefonlarını üreten Tayvanlı şirketten teknoloji dünyasını heyecanlandıran bir açıklama geldi.
Foxconn şirketi, iPhone 6’nın montajlanmasında 10 bin robotun görev alacağını açıkladı.

foxbot.mkuru

Tayvanlı üretici Foxconn firmasından gelen açıklamaya göre Apple’ın merakla beklenen iPhone 6 modeli robotlar tarafından üretilecek. ”Foxbot” olarak da bilinen robotlar işgücü maliyetini dengelemek için insanların yerine geçecek.

Foxconn CEO’su Terry Gou, akıllı telefonların montajında çalışacak 10 bin robotun hazır olduğunu ve ilk müşterinin de Apple olacağını söyledi.

Çin’in farklı bölgelerindeki fabrikalarında 1.2 milyondan fazla işçi çalıştıran Foxconn’un robotların yanında çalıştırmak için 100 bin işçi daha alacağı da belirtildi.

“Foxbot” isimli robotlarla birlikte akılı telefon üretimini yapan işçiler ise şikayetçi. İşçilere göre, robotlar en basit montajlama işlemlerini bile doğru dürüst yerine getiremiyor.

“Robotic Nation” kitabının yazarı Marshall Brain ise, işçilerden çok farklı düşünüyor. Brain’e göre, önümüzdeki birkaç yıl içinde robotların performansı işçilerden çok daha iyi olacak.

ABD’de 2000-2010 yılları arasında sekreter olarak çalışan 1 milyon insan, işini bilgisayar ve telesekreterlere kaptırmıştı.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1983 yılında İstanbul’da doğan Mustafa KURU, Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında çalışmaya başladı. Intel Pentium 3 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada Sistem ve Platform Yöneticisi olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili MCITP (Microsoft Certified Information Technology Professional) sertifikasına sahip olan Mustafa KURU, özellikle Microsoft ürünleri üzerine yoğunlaşmaktadır kişisel blog ssayfasında yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile BT’ye gönül vermiş kişilerdendir. Son zamanlarda BT’nin omurgalarından Network ailesinin Cisco marka ürünlerinin yanı sıra VMware sanallaştırma teknolojisi üzerinede yoğun çaba harcamaktadır ve bir motorsiklet tutkunudur.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.