Alcatel Santral’de Departman Santral Kısa Kodunu User’a Yönlendirme

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere Alcatel Santralimizdeki departman kısa koduna ilişkilendirilmiş olan kullanıcı dahili numarasını nasıl değiştireceğiz ondan bahsedeceğiz.

Resim – 1
1
Telnet ile santralimize bağlanıyoruz

Resim – 2
2
Santral üzerinde yetkili bir username kullanarak giriş yapıyoruz default mtcl gelir ve admin yetkisine sahiptir.

Resim – 3
3

Resim – 4
4
mgr ile santral system manager config. içeriğine bağlanıyoruz

Resim – 5
5
Groups üzerinde – Enter diyoruz

Resim – 6
6
Hunt Group – Enter

Resim – 7
7
İlgili Departman Santral Kısa Koduna Geliyoruz – Enter

Resim – 8
8
Buradaki menüde directory number tuşlandığında Satış Pazarlama Bölümündeki Assigned Number’a yönlenecektir o departmandaki çalışan kişinin kısa kodu 1181 dilediğimiz gibi sistemde oluşturulmuş bir numaraya atayabiliriz f1 ile kayıt ediyoruz.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1983 yılında İstanbul’da doğan Mustafa KURU, Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında çalışmaya başladı. Intel Pentium 3 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada Sistem ve Platform Yöneticisi olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili MCITP (Microsoft Certified Information Technology Professional) sertifikasına sahip olan Mustafa KURU, özellikle Microsoft ürünleri üzerine yoğunlaşmaktadır kişisel blog ssayfasında yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile BT’ye gönül vermiş kişilerdendir. Son zamanlarda BT’nin omurgalarından Network ailesinin Cisco marka ürünlerinin yanı sıra VMware sanallaştırma teknolojisi üzerinede yoğun çaba harcamaktadır ve bir motorsiklet tutkunudur.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.