IBM 3 yıllık projesi Power8′i teknolojisini duyurdu

IBM, tamamı açık sunucu platformuna dayanan ve veriyi hızla yönetmeyi sağlayan yeni Power Systems sunucularını tanıttı. Yüzde 47 daha düşük maliyetle iki kat fazla verim elde edilen yeni sunucular, en yeni x86 sunuculara göre veri ambarı uygulamalarında, 50 kata kadar daha hızlı sorgulama ve raporlama performansı sağlıyor.
processor

IBM, büyük veri çağına özel olarak tasarlanmış, POWER8 teknolojisini duyurdu. IBM’in 3 yıl süren ve 2,4 milyar dolar bütçeli yeni ve yatay ölçeklenebilir Power Systems yatırımnda IBM’in yüzlerce inovasyon patentinden de yararlanıldı. Her tip ortam için uyumlu bir bilgi işlem platformu oluşturan IBM’in POWER mimarisi, 2013 yılında IBM, Google, NVIDIA, Mellanox ve Tyan tarafından açık bir ekosistem oluşturmak üzere kurulan OpenPOWER Foundation’ın inovasyon sürecinde de önemli bir aşamayı temsil ediyor.

Google POWER8 tabanlı bir sistem tasarladığını duyurdu

OpenPOWER Foundation Başkanı ve Google Yöneticilerinden Gordon MacKean, ABD, Las Vegas’ta düzenlenen IBM Impact etkinliğinde Google’ın POWER8 tabanlı bir sistem tasarımı üzerinde çalıştığını açıkladı ve bu kararlarını şöyle detaylandırdı: “Google olarak kullanıcılarımıza her zaman en yüksek hizmet kalitesini sunmak için yollar arıyoruz. Bu paralelde Power8 işlemcilerden oluşan bu sunucuyu tasarlayarak yazılımlarımızı POWER platformuna taşıdık, bu süreç öngördüğümüzden daha da kolay oldu. Gerçek bir sunucu platformu, detaylı performans ölçümleri ve kesintisiz optimizasyonları yapmak, OpenPower topluluğundaki gelişmeleri test etmek ve entegre etmek için de kritik bir önem taşıyor.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1983 yılında İstanbul’da doğan Mustafa KURU, Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında çalışmaya başladı. Intel Pentium 3 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada Sistem ve Platform Yöneticisi olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili MCITP (Microsoft Certified Information Technology Professional) sertifikasına sahip olan Mustafa KURU, özellikle Microsoft ürünleri üzerine yoğunlaşmaktadır kişisel blog ssayfasında yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile BT’ye gönül vermiş kişilerdendir. Son zamanlarda BT’nin omurgalarından Network ailesinin Cisco marka ürünlerinin yanı sıra VMware sanallaştırma teknolojisi üzerinede yoğun çaba harcamaktadır ve bir motorsiklet tutkunudur.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.