ISS – SMTP Server Üzerinden Mail Alma ve Verme İşlemi ”Win Srv 2008 Std. R2”

Bu makalemizde microsoft iss uygulamasının smtp server özelliğini kullanarak mail alma ve verme işlemi senaryosu üzerinde duracağız.
Burada yapmak istediğimiz bir istemciden çıkan mailin mail server üzerinden kiraladığımız vps servera uğrayıp oradan dış dünyadaki ilgili mail adresine ulaşmasıdır geliş şeklide bu şekilde olacağından smtp server üzerine kurulan bir anti-spam yazılımı ile ilgili maillerin belirlemiş olduğumuz filtrelerden geçip geçemeyeceğine karar vermek ve spam maillerin daha bizim networkümüze girmeden engellemiş olup trafiğimizi yormamış olma avantajını bizlere sağlamaktadır. Aynı zamanda ip bloğumuzun blackliste düşme olasılığı ihtimalinide minumuma indirmiş oluruz.

NOT:
Bu işlemler Microsoft Windows Server 2008 R2 Standart Edition üzerinde gerçekleştirilmiş olup ISS 6.0 kullanılmıştır.
Bu topolojide mail server için gerekli prt, cname, a, ns, mx, txt kayıtları oluşturulmuş ve mail server smtp portunun kiraladığımız vps server ip sine yönlendirilmiş olarak kabul edilmektedir.
Bu topolojide firewall kurallarının ayarlanmış ve oluşturulmuş olarak kabul edilmektedir.

Orta ölçekli firmalar ve internet bant genişliği problemi çekenler için kullanışlı bir topoloji şemasıdır.
smtp

1. Adım
Untitled-1

2. Adım
Untitled-2

3. Adım
Untitled-3

4. Adım
Untitled-4

5. Adım
Untitled-5

6. Adım
Untitled-6

7. Adım
Untitled-7

8. Adım
Untitled-8

9. Adım
Untitled-9

10. Adım
Untitled-10

11. Adım
Untitled-11

12. Adım
Untitled-12

Faydalı Olması Dileğiyle.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1983 yılında İstanbul’da doğan Mustafa KURU, Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında çalışmaya başladı. Intel Pentium 3 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada Sistem ve Platform Yöneticisi olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili MCITP (Microsoft Certified Information Technology Professional) sertifikasına sahip olan Mustafa KURU, özellikle Microsoft ürünleri üzerine yoğunlaşmaktadır kişisel blog ssayfasında yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile BT’ye gönül vermiş kişilerdendir. Son zamanlarda BT’nin omurgalarından Network ailesinin Cisco marka ürünlerinin yanı sıra VMware sanallaştırma teknolojisi üzerinede yoğun çaba harcamaktadır ve bir motorsiklet tutkunudur.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.