Mail Server’ın IP Adresinizin BlackList’te Olup, Olmadığını Öğrenmek

Merhaba arkadaşlar bu makalemde mail server görevi yapan sunucumuzun ip adresinin black list’te olup olmadığının kontrolünü yapacağız ve bunu öğrenmek için izlemeniz gereken adımları aşağıdaki gibidir.

1. http://www.mxtoolbox.com web sayfasını açalım.
mx1

2. Blacklist seçeneğine tıklıyoruz ve sorgulamak istediğimiz Server IP veya Domain name’mizi yazıyoruz.
mx2

3- Blacklist Check butonuna bastığımızda aşşağıda bulunan listelerde blacklist’te miyiz yoksa temizmiyiz görebiliyoruz.

mx3

Faydalı olması dileğiyle ve başka bir makalede görüşmek üzere.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1983 yılında İstanbul’da doğan Mustafa KURU, Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında çalışmaya başladı. Intel Pentium 3 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada Sistem ve Platform Yöneticisi olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili MCITP (Microsoft Certified Information Technology Professional) sertifikasına sahip olan Mustafa KURU, özellikle Microsoft ürünleri üzerine yoğunlaşmaktadır kişisel blog ssayfasında yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile BT’ye gönül vermiş kişilerdendir. Son zamanlarda BT’nin omurgalarından Network ailesinin Cisco marka ürünlerinin yanı sıra VMware sanallaştırma teknolojisi üzerinede yoğun çaba harcamaktadır ve bir motorsiklet tutkunudur.

  • şükrü ergüntop on 11 Mart 2015 at 14:49
  • Cevapla

  hocam http://mxtoolbox.com/NetworkTools.aspx adresindeki araçlar hakkında kısa bilgi vermeniz mümkün mü

 1. Merhaba Şükrü;
  Bir mail server yapılandırmasından sonra için gerekli adımları test etmek için olan araç kutuları aslında bir mail server kuracak arkadaşın bunlara hakim olması gerekir.
  Örneğin: DNS Lookup for MX records: Hosting tarafında mx kayıtlarının oluşturulduğu ve mail server real ip adresinizin tanımlamanız gereken yer buradan tanım yapmalısınız ki kayıtlardınızın gerçek olduğu ve spam mail gönderen biri olmadığınızın ilk adımı olup mailinize cevap verecek kişininde size mail gönderdiğinde hangi ip adresler üzerinden ulaştığını anlamasını sağlayan bir yapıdır.

  A : Kaydı’da hosting tarafından ayarlanmaktadır.
  SMTP : ise mail transfer işine yarayan servistir buradan onun çalışıp çalışmadığını kontrol edersiniz veya bu servisi görevini başka bir servera verirsiniz onun üzerinden mailler gelip gider buda size gelen mail server ataklarını engellemek ve olası saldırılarda sizi güvende tutar.

  İşin aslı bu başlıklar ile ilgili google da çokça bilgi mevcut okumanızı tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.