SPF Nedir? (Sender Policy Framework)

Merhaba arkadaşlar,

Bu makalemizde SPF kaydı nedir onu ögrenecegiz.
SPF Nedir?
SPF (Sender Policy Framework )

Sunucunuzu basarılı bir sekilde kurdunuz ama bir cok yere mail atamıyorusunuz ama spam listlerdede temiz gözüküyorsunuz bunun sebebi SPF kaydı ola bilir. SPF kaydı microsoft’un spamları engellemek için baslatmıs oldugu bir hizmettir. Sunucunun gercek bir sunucu oldugunu doğrulamaktadır.

Örnegin,

Returned mail: response error
—– Transcript of session follows —–
.. while talking to mx2.hotmail.com
>>> MAIL From:
<<< 550 OU-001 Mail rejected by Windows Live Hotmail for policy reasons. Reasons for rejection may be related to content with spam-like characteristics or IP/domain reputation problems. If you are not an email/network admin please contact your E-mail/Internet Hotmaile gönderdiginiz maile yanıt olarak bunu alıyor iseniz SPF kaydı yapmalısınız... Peki SPF Kaydı Nasıl Yapılır? 1- Buradan adrese girerek bilgilerimizi dolduruyoruz. yada SPF sihirbazı: http://www.openspf.org/wizard.html kullanada biliriz. Açılan Sayfaya domain bilgimizi giriyoruz.NEXT tıklıyoruz. Ünlem işareti cıkıyor ise DNS sunucunuzdan SPF kaydının olmadıgını göstermektedir.Eger DNS'e SPF kaydı için bir eylemde bulunmamıs demektir.Tekrar NEXT tıklıyoruz. Acılan Sayfadan bilgilerimizi Dolduruyoruz.ve tekrar NEXT tıklıyoruz. bize bir bilgi cıkartıyor. v=spf1 mx ptr ip4:sitenizin_ip_adres -al Bu bilgi bizim cok işimize yarayacak onun için bu bilgiyi bir yere kaydediyoruz.ve serverimizdeki DNS ayarlarımızı acıyoruz. Domainimizi seciyoruz. DNS imize de wizarttan aldıgımız bilgileri girdikten sonra kaydediyoruz. Daha sonra bu SPF kaydımızı birde Buradan Microsoft’daki abilerimize ablalarımıza gönderiyoruz.

Microsofta gönderiyoruz. Bize konu ile ilgili bir mail gelecektir ve SPF kaydımızın aktif olması 1-3 gün gibi bir zaman alabilmektedir.

Faydalı olması dileğiyle ve başka bir makalede görüşmek üzere.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1983 yılında İstanbul’da doğan Mustafa KURU, Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında çalışmaya başladı. Intel Pentium 3 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada Sistem ve Platform Yöneticisi olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili MCITP (Microsoft Certified Information Technology Professional) sertifikasına sahip olan Mustafa KURU, özellikle Microsoft ürünleri üzerine yoğunlaşmaktadır kişisel blog ssayfasında yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile BT’ye gönül vermiş kişilerdendir. Son zamanlarda BT’nin omurgalarından Network ailesinin Cisco marka ürünlerinin yanı sıra VMware sanallaştırma teknolojisi üzerinede yoğun çaba harcamaktadır ve bir motorsiklet tutkunudur.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.