Exchange Server 2013 ile Public Folder Nasıl Oluşturulur?

Muhtemelen Exchange Server 2013 deneme şansı bulanların dikkatini çeken konulardan biride Public Folder Database inin olmayışıdır. Exchange Server 2013 ile artık Public Folder mantığı ortadan kalktı. Peki ama Ortak Klasörlerimizi nasıl oluşturacağız?

Resim-1

Artık Public Folder tarafında, Public Folder Mailbox mantığı oluşturuldu. Mailbox Database i içerisinde, Public Folder Mailbox oluşturuyoruz. Bu bildiğimiz bir mailbox ancak herhangi bir Outlook’dan buna bağlandığınızda yetki hataları alırsınız. Bunun için yetkilendirmeler yapmamız gerekecek. Ve oluşturacağınız Public Folder’ı, bu Mailbox ı kullanarak oluşturacağız / tanımlayacağız.

Bende bu yazıda Exchange Server 2013 Public Folder hiyerarşisi ile ilgili olarak aşağıdaki konuları anlatmaya ve denemeye çalışacağım.

Yeni Public Folder Mailbox Oluşturulması
Yeni Public Folder Oluşturulması
Yeni Alt Klasörler Oluşturulması
Public Folder da Mailleşmenin Aktifleştirilmesi
Send As ve Send on Behalf Yetkilendirmelerinin Yapılması
Public Folder Yetkilendirmeleri

Creating a New Public Folder Mailbox

Varsayılan olarak Public Folder ile ilgili herhangi bir Database, Mailbox ya da Public Folder bulunmadığını söylemiştik. Bu nedenle öncelikle bir Public Folder Mailbox oluşturmamız gerekmektedir. Eğer direk bir Public Folder oluşturmaya çalışırsanız aşağıdaki gibi bir hata alırsınız. Size match edilecek herhangi bir Public Folder Mailbox olmadığını söyler.

Resim-2

Resim-3
Exchange Admin Center’ın Sol tarafındaki menülerden Public Folder üzerine geldiğimizde, sağ tarafta iki ayrı link göreceğiz. Burada Public Folder Mailbox olanı seçmemiz gerekiyor.

Resim-4

Ve PF Mailbox oluşturmak için (+) Ekle butonuna tıklıyoruz.

Mailbox oluştuktan sonra, Active Directory Users And Computers de Disable olarak Mailbox’ı görebilirsiniz.

Resim-5

Owa üzerinden ya da Outlook ile bu mailbox’ı açmaya çalıştığımızda aşağıdaki hataları alabilirsiniz.

Resim-6

Public Folder Oluşturulması

Resim-7

Exchange Admin Center dan Public Folder bölümüne geçiyoruz. Ve artık Public Folder oluşturabiliriz.

Resim-8

Public Folder oluşturmak için (+) Ekle butonuna tıklıyoruz.

Oluşturdukdan sonra, edit butonuna basarak oluşturduğunuz Public Folder ın detaylarını ya da içeriğini değiştirebilirsiniz. Sonraki bölümlerde, bu Poblic Folder üzerinde, alt klasörler yetkilendirmeler gibi detaylara gireceğiz.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


Bir cevap yazın

Your email address will not be published.