Mar 31 2014

Microsoft Windows Azure Nasıl Lisanslanır ve Lisanslaması Nasıl Yapılır?

Microsoft Windows Azure Lisanslama

Windows Azure, iki satın alma seçeneğini bizlere sunar,

1. Kullandıkça öde modeli:

Bu fiyatlandırma seçeneği oldukça esnektir. Ön uç maliyeti ve uzun süreli bir taahhüt gerektirmez. Sadece kullandığınız kaynaklar için ödersiniz.

Kullandıkça Öde seçeneğinde Web, Çalışan ve VM bilgi işlem kaynakları için saat başına kullanım için bir ücret ödenir. Depolama, Veritabanı, Veri Aktarımı, Önbelleğe Alma ve CDN özellikleri GB/ay kullanıma göre ücretlendirilir ve bazı kaynaklar için maliyet işlem başına hesaplanır.

2. 6 Aylık planlar ( %20’ye kadar tasarruf )

Windows Azure için bir Windows Azure bilgi işlem teklifi satın alarak %20 indirimle ayda 129,582 TL karşılığında 750 küçük örnek saati alınabilinir.

SQL Azure için %20 indirimle 180,00 TL değerindeki SQL Azure veritabanını ayda 143,982 TL karşılığında alınabilinir.

Ödeme planları haricinde, MSDN, Microsoft Partner Network veya BizSpark gibi Microsoft programlarının bir üyesiyseniz üyelik avantajlarının bir parçası olarak Windows Azure’e ücretsiz erişim hakkı kazanırsınız.

Bu partnerlikler de şu şekildedir;

MSDN ile mevcut bir Visual Studio Professional, Premium veya Ultimate abonesiyseniz her ay Windows Azure’e ücretsiz erişim ve yıllık 6.660,00 TL’a kadar Windows Azure avantajına erişim hakkı kazanırsınız.

Microsoft Partner Network’ün (MPN) bir parçası iseniz üyelik avantajlarının bir parçası olarak ücretsiz olarak yıllık 2.700,00 TL‘a kadar Windows Azure kaynaklarına erişebilirsiniz.

Bir BizSpark üyesiyseniz ücretsiz olarak yıllık 6.660,00 TL Windows Azure avantajı kazanırsınız.

Azure Fiyatlandırma

Kullanılan ürün ve bileşenlerin fiyatlandırmasına dair ayrıntılı fiyat hesaplama aracı,

http://www.windowsazure.com/tr-tr/pricing/calculator/?scenario=full

linkinde bulunmakla beraber;

Web siteleri için, max 150 GB’a kadar kullanılanılacak SQL Veritabanı boyutu, kullanılanacak bant genişliği, sınırsız web siteleri için small, medium ve large seçenekleri ile beraber özel VM’ler ve sayıları ücretlendirilir.

Sanal makineler için, windows ve windows dışı olmak üzere sanal makine sayısı, coğrafi olarak yedekli seçeneği ile 100000 GB’a kadar veri alanından kullanmak istediğiniz kadar veri alanı, kullanılacak bant genişliği ücretlendirilir.

Bulut hizmetleri için, extra small, small, medium, large ve extra large sanal serverler üzerinde bulut hizmetleri örnekleri sayısı, coğrafi olarak yedekli seçeneği ile 100000 GB’a kadar veri alanından kullanmak istediğiniz kadar veri alanı, kullanılacak bant genişliği ve 150 GB’a kadar kullanılacak olan SQL veritabanı ücretlendirilir.

Depolama hizmetleri için, coğrafi olarak yedekli 100000 GB’a kadar kullanılacak alan, yerel olarak yedekli 100000 GB’ye kadar kullanılacak alan ve max 1000 milyon depolama işlemlerine kadar seçebileceğiniz depolama işlem sayısı, max 150 Gb’ye kadar olan SQL veritabanı ve max 10 adet olabilecek SQL veritabanı sayısı, max 2000 raporlama örneği sayısı için kullanılacak raporlama örneği saati değeri, 2000GB’a kadar kullanılmak istenen Türkiye için Kuzey Amerika + Avrupa çıkışı bant genişliği ve ek olarak 2000 GB’a kadar kullanılmak istenen diğer konum çıkışları bant genişliği, kullanılacağı kadarı üzerinden ücretlendirilir.

Yazar Hakkında Mustafa KURU


1983 yılında İstanbul’da doğan Mustafa KURU, Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin Bilgi Teknolojileri departmanlarında çalışmaya başladı. Intel Pentium 3 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada Sistem ve Platform Yöneticisi olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili MCITP (Microsoft Certified Information Technology Professional) sertifikasına sahip olan Mustafa KURU, özellikle Microsoft ürünleri üzerine yoğunlaşmaktadır kişisel blog ssayfasında yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile BT’ye gönül vermiş kişilerdendir. Son zamanlarda BT’nin omurgalarından Network ailesinin Cisco marka ürünlerinin yanı sıra VMware sanallaştırma teknolojisi üzerinede yoğun çaba harcamaktadır ve bir motorsiklet tutkunudur.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.